Event

Taiken kuntailtapäivä: Kulttuuritärpit ohjelmatyöhön

Miten alue- ja kuntakehitykseen saadaan tuotua kulttuurin näkökulmaa? Mitkä kulttuurin mahdollisuudet ohjelmatyössä ovat? Tarvitaanko oma kulttuuriohjelma? Entä miten alkava maakuntaohjelmakausi suhteutuu voimassaolevaan EU-rakennerahasto-ohjelmaan?

Event information

Event date

Tue 25.3.2025 at 14.00 — 15.45

Event type

Webinaari

Kuntavaalivuosi on rahoitusta ohjaavien maakuntaohjelmien, alueellisten kulttuuristrategioiden ja myös kuntastrategioiden päivitysten vuoksi. Maakunnissa ohjelmavalmistelu on juuri nyt käynnissä.

Maaliskuun kuntailtapäivässä johtava asiantuntija Valtteri Karhu Työ- ja elinkeinoministeriöstä tulee kertomaan luovista aloista ja kulttuurista EU:n alue- ja rakennepolitiikan Uudistuva ja osaava Suomi -ohjelmassa. Alueellisesta ja kunnallisesta kulttuuriohjelmatyöstä saamme puheenvuoron useita eri ohjelmaprosesseja fasilitoineelta asiantuntija Samuli Manulta MDI:ltä. 

Maakuntaliiton näkökulmasta kulttuuriohjelman päivityksen opeista ja kokemuksista kertoo Etelä-Pohjanmaan liiton kulttuuripäällikkö Hanna Hangasluoma. 

Porin kaupungin kulttuuriyksikön päällikkö Jyri Träskelin avaa omassa osuudessaan KulttuuriPori-ohjelman tekoprosessia ja sen liittymäpintoja Porin kaupunkistrategiaan.